TEXWORLD PARİS (EYLÜL 2016)

  • BTSO - Küresel Fuar Acentesi
  • BTSO - Küresel Fuar Acentesi
  • BTSO - Küresel Fuar Acentesi

TEXWORLD / FRANSA/PARİS

11-15.09.2016
TEKSTİL
Fuar Hakkında

TEXWORLD Paris Fuarı, yılda 2 kez düzenlenmektedir.


Sektör ve ürünler: Her türlü tekstil ürünleri ve aksesuarları, hazır giyim, iplik, elyaf, kumaş, tekstil dizayn, tasarım ve kreasyon, deri, moda

Sektörünün önde gelen fuarlarından olan TEXWORLD Fuarı, 12-15 Eylül 2016 tarihlerinde Fransa’nın Paris şehrinde gerçekleştirilmiştir. TEXWORLD Fuarı tekstil, kumaş, hazır giyim, aksesuar ve tasarım alanlarında faaliyet gösteren tüm katılımcıları bir araya getiren bir platform görevi üstlenmiştir. 
 
TEXWORLD Paris Fuarı, Şubat ve Eylül aylarında olmak üzere yılda 2 kez düzenlenmektedir. Eylül ayındaki fuara 27 farklı ülkeden 950 firma standlı katılım sağlamış olup 15.000 civarında sektör temsilcisi ziyarette bulunmuştur.
 
Türkiye, Texworld Şubat 2016 Fuarında 98 standlı katılımcı ile temsil edilmiştir. 98 firmanın 28’si Bursa firmasıdır.

 Fuar Web Sitesi;

http://texworld.fr.messefrankfurt.com/paris/en/visitors/welcome.html
 

Ürün Grupları; Her türlü tekstil ürünleri ve aksesuarları, hazır giyim, iplik, elyaf, kumaş, tekstil dizayn, tasarım ve kreasyon, deri, moda


Kurum Ziyaretleri

FRANSIZ TÜRK TİCARET ODASI

Gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, Fransız Türk Ticaret Odası Başkanı Sayın Selçuk Önder tarafından heyetimize Fransa-Türkiye arasındaki Tekstil Sektör Fırsatları ve ticaret hacmi hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.
 
BTSO heyetine Paris Ticaret Müşaviri Özlem Nudralı’nın da eşlik ettiği toplantıda Sayın Selçuk Önder, Fransız firmaların 3. Nesil tarafından çok nadir devam ettirildiğini, Fransız firmalarının finans bulma açısından zorluklar yaşadığını ve finansör olarak bunun bir fırsata çevirilebileceğini ifade etmiştir Fransız firmaların markalaşmayı çok iyi yaptıklarını ve bu potansiyelin Türkiye’de de olduğunu belirtmiştir. Fransa’da Türk firmalarının imajlarını güçlendirmek ve ticaret hacmini genişletmek için sosyal sorumluluk projelerine gidilebileceğini aktarmış  ve Fransa’da BTSO’nun bir ofisinin olmasının çok iyi olacağını ve çalışanın Türkiye’den gelebileceğini böylelikle Bursalı firmaları yakından tanıtıp, çalışmalar yapılabileceğini aktarmıştır.
 
Toplantıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın İsmail Kuş,  Dünya’nın prestijli fuarlarına katılım göstererek; ürünlerimizin kalitelerini sergileyebileceğimizi ve marka değerlerimizi yükseltilebileceğimizi belirtmiştir. Bu doğrultuda URGE ve KFA projeleri kapsamında üyelerimizin fuarlarda yer almalarının sağlandığı ve bu projelerin önemi aktarılmıştır.  Eğer ürün talebi gelirse, bunu üretebilecek alt yapıya sahip olduğumuz ve ürünlerimizin Avrupa Standartlarında olduğu ifade edilmiştir. İngiltere, Almanya gibi Avrupanın bir çok ülkesine çeşitli kalite kontrolleri aşılarak ihracat yaptığımız belirtilmiştir.

Paris Ticaret Müşaviri Sayın Özlem Nudaralı, Avrupa’da doğum oranının en yüksek olduğu ülkenin Fransa olduğunu belirterek Bebe Çocuk Giyim Sektörü konusunda büyüyen bir pastanın olduğunu ve bunun fırsata çevirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Avrupa tüketicisinin Bebe Çocuk giyim konusunda hassasiyetini aktaran Nudaralı, ucuzluk yerine sağlıklı ürün tercih edilmekte, yine bu dooğrultuda organik giyim sektörünün hızla büyüdüğünü belirtmiştir.

Toplantıda Fransa’da ki ticaret hacminin büyümesi için neler yapılabileceği konusunda fikir alış verişinde bulunulmuş, sonraki adımların atılabilmesi için görüşmelerin devam edeceği ve yeni işbirliklerinin kapısını aralamak istendiği taraflarca söylenmiştir. 

Program Hakkındaki Düşünceler

Söz konusu program Bursa’nın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, KOBİ’lerin payını ve etkinliğini arttırmak, rekabet güçlerini, düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek ve yurtiçi & yurtdışı pazar paylarını arttırmak amacıyla düzenlenmiştir ve 2 ülke arasındaki ekonomik gelişmelere katkı sağlamıştır.

Bahse konu Yurtdışı İş Gezisi kapsamında uçak bileti ve konaklama dışındaki masraflar BTSO tarafından karşılanacaktır.